Apple, Mobil Ev Robotu Geliştiriyor Olabilir

Apple tarafından kişisel robotik projelerine odaklanıldığı ve bir mobil ev robotu ile kullanıcıların karşısına çıkılabileceği ileri sürüldü. Bloomberg‘den Mark Gurman’a göre, kullanıcıları evlerinin etrafında takip edecek bir mobil robotun yanı sıra ekranı hareket ettirmek için robotik kullanan gelişmiş bir masa üstü ev cihazı ile Apple önemli bir adım atmak hedefinde.

Gurman şöyle diyor: “Skunk-works projesi özel olduğundan isminin açıklanmasını istemeyen kişiler, Apple’daki mühendislerin kullanıcıları evlerinin etrafında takip edebilecek mobil bir robot araştırdıklarını söyledi. iPhone üreticisinin ayrıca ekranı hareket ettirmek için robotik kullanan gelişmiş bir masa üstü ev cihazı geliştirdiğini söylediler.”

Haberde, Apple’ın robotların “insanların evlerindeki darmadağın alanlarda gezinmesine” yardımcı olacak yapay zeka algoritmalarının kullanımını araştırdığı belirtiliyor. Görünüşe göre Apple, lavaboda bulaşık yıkamak gibi işleri halledebilecek robotlar yaratmak istiyordu ancak Gurman, ciddi mühendislik zorlukları nedeniyle bu başarının bu on yılda pek olası olmadığını söyledi.

Gurman, masa üstü cihaz için fikirlerden birinin ekranın FaceTime video görüşmesindeki bir kişinin kafa hareketlerini taklit etmesi olduğunu söyledi. Ancak Apple’ın robot motorunun ağırlığını küçük bir stand üzerinde dengelemek ile ilgili teknik zorluklarla karşılaştığını ve bazı Apple yöneticilerinin görünüşe göre böyle bir cihazın geliştirilip geliştirilmeyeceği konusunda tartıştığını söyledi.

Öte yandan, Apple’ın robotik projeleri konusunda henüz çok aşamalarda olduğu ifade ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x