Vikingler yaptı… İskandinav astrolojisi yol gösteriyor

Bir kısım karşısında yer alsa da astroloji pek çok kişi için gizemli bir alan. Geleceğe ışık tuttuğuna, hayata hazırladığına, uyarılarını dikkate almak gerektiğine inananlar, bu alanın mistik dünyasını keşfetmeye devam ediyor.

12 burcun yer aldığı geleneksel astrolojiye hepimiz aşinayız. Peki ya farklı kültürler gezegenlerin hareketleri ve doğum tarihleri hakkında neler söylüyor?

Richard Lister isimli yaşam koçu da Runik astrolojiyi anlatıyor. Vikinglerin yaptığı ‘Runik astroloji’, İskandinavya ve Kuzey Avrupa’daki kayalara oyulmuş olarak bulunan, rune adı verilen eski mistik semboller aracılığıyla yorumlanan İskandinav mitleri, hikayeleri, tanrıları ve tanrıçalarının merceğinden evrene dair bir rehber sağlıyor.

Bugün, kaderlerini tahmin etmek için bu asırlık yöntemi kullananlar hızla artıyor. Lister de bu popüler astroloji türü sayesinde İskandinav tarzı yıldızlara bakarak hayatımız hakkında pek çok bilgiye sahip olabileceğimizi söylüyor.

FEHU

Tarih: 21 Haziran – 7 Temmuz
Renk: Altın

Bu, bereket tanrısı Frey’in runesidir. Bu da bolluk ve zenginliğin size diğerlerinden daha kolay geldiği anlamına gelir. Hayattaki öncelikleriniz iyi maaşlı bir iş bulmak, akıllıca yatırım yapmak ve/veya etrafınızda büyük bir aile oluşturmak. Enerjisini iyi kullanın, kaynaklar size akacaktır.

URUZ

Tarih: 7 Temmuz – 23 Temmuz
Renkler: Kahverengi, kırmızı toprak boyası

Kuralları çiğneyen ve hatta öfke nöbeti geçiren biri olabilirsiniz. Çatışmayı önlemek için, başkalarına düşman olmadan kendi kurallarınıza göre yaşamanıza yardımcı olacak becerileri öğrenin. Güç ve inatçılık sizi başarıya ulaştıracaktır ancak bunları uygularken dikkatli olun.

THURİZAZ

Tarih: 23 Temmuz – 7 Ağustos
Renk: Maun

Thor tarafından yönetilen Thurizaz runesi tamamen odaklanma ve aksiyonla ilgilidir. Birden fazla işi bir arada yapan biri değilsiniz. Sizin için başarı ve mutluluk, tek bir şeye odaklanmayı seçtiğinizde ve gücünüzü ona harcadığınızda gelir. Keskin bir diliniz ve keskin bir zekanız var ve her zaman konuya odaklısınız.

ANSUZ

Tarih: 7 Ağustos – 23 Ağustos
Renk: Gök mavisi

Ansuz sesin ve dilin runesidir ve sizi harika bir iletişimci yapar. Kelimeler güçtür ve özellikle yaşamdaki yolunuzu kolaylaştırmak için doğru kelimeleri kullanma konusunda ustasınız. Yaratıcısınız, açık sözlüsünüz ve liderlik pozisyonlarında başarılısınız.

RAİDO

Tarih: 23 Ağustos – 8 Eylül
Renk: Çim yeşili

İster fiziksel ister entelektüel olsun, bir maceraya atılmaktan daha çok hiçbir şeyi sevmezsiniz. Sizin için hayatta mutluluğu ve tatmini bulmanın yolu, sürekli meraklı olmak ve dağın diğer tarafında ne olduğunu öğrenmeye hazır olmak. Bu maceracı ruha güvenin.

KENAZ

Tarih: 8 Eylül – 23 Eylül
Renk: Zengin sarı

Işığın runesi Kenaz ile karanlıkta bir meşale gibi hareket ediyorsunuz. Saklı olanı bulmak sizin süper gücünüz ama onların içini görerek başkalarını kızdırabilirsiniz. Ancak siz yetenekli bir öğretmensiniz, insanların size çekildiğini görebilirsiniz.

GEBO

Tarih: 23 Eylül – 8 Ekim
Renkler: Açık mavi, kırık beyaz

Gebo runesi cömert bir enerjiye sahip ve etrafındaki dünyaya hayat, ışık ve sevgi getirme konusunda büyük bir yeteneğe sahip. Gebo doğuştan gelen yeteneklerinizi geliştirir, bu nedenle size iyi gelen her şekilde kendinizi ifade etmeye çalışın; kıyafetler, işler, hobiler, sevgililer. Birine duygusal olarak yatırım yaptığınızda ya hep ya hiçtir, ağlanacak omuz, öfkelenecek arkadaş, kavgada müttefik olursunuz.

WUNJO

Tarih: 8 Ekim – 23 Ekim
Renk: Bebek mavisi

Etrafınızdakilerin ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak sizin süper gücünüz. Rahat ve konforlu olmak istiyorsunuz. Ayrıca temel işler düzgün bir şekilde yapılmazsa, bu muhtemelen sizi çıldırtacaktır.

HAGALAZ

Tarih: 23 Ekim – 7 Kasım
Renkler: Siyah, mavi

Hagalaz, başkalarının umutsuzluk gördüğü yerde fırsatları görme yeteneğine sahip ve hatta bundan servet bile kazanabilir. İşler zorlaştığında içgüdülerinize güvenin ve zorlu durumlardan ders alın. Acil servislerdeki yüksek stresli işler ilginizi çekebilir.

NAUTHİZ

Tarih: 7 Kasım – 22 Kasım
Renk: Siyah

Yaratıcı, sanatsal bir ruha sahipsiniz ve her şeyden önce dürüstlüğe değer veriyorsunuz. Yalan söyleyen insanlar kafanızı karıştırır ve sizi üzer. Sadakat ve güven inşa edecek şekilde davranmak hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.
Alışılmadık şekillerde düşünme ve hareket etme kapasitesine sahipsiniz; bunu yapmakta hatalı olduğunuzu düşünenleri görmezden gelin.

ISAZ

Tarih: 22 Kasım – 7 Aralık
Renkler: Buz mavisi

Buz runesi Isaz, hem göz alıcı hem de pratik olmak üzere iki farklı enerjiye sahiptir. Göz kamaştırıcı, dikkat dağıtıcı tarafınıza mı yoksa sağlam iş ahlakına sahip tarafınıza mı öncelik vereceğinizi siz seçeceksiniz.

Başkalarına gerçek olamayacak kadar iyi görünebilirsiniz; ışıltılı ve büyüleyici olmanın tadını çıkarın. Ancak duygusal açıdan çok soğuk olabilirsiniz.

JERA

Tarih: 7 Aralık – 22 Aralık
Renk: Orman yeşili

Jera, hasadın ve ödüllerin runesidir ve onun gücü, her şeyin zamanında, doğru zamanda çalışmasını sağlamak. Enerjiniz metodik, organize ve odaklanmıştır ve sıkı çalışmanız karşılığında ödülleri toplayacaksınız.

EİHWAZ

Tarih: 22 Aralık – 6 Ocak
Renk: Berry kırmızısı

Eihwaz porsuk ağacı anlamına gelir ve dönüşümün ve yeniden doğuşun runesidir. Aynı zamanda bu dünya ile öbür dünya arasındaki köprüyü de sembolize eder ve bazen tarot destesindeki “ölüm” kartına benzetilir. Dünyanın büyüsüne doğal olarak uyum sağlıyorsunuz ve başkalarına iyi enerji verme yeteneğiniz sizi sosyal toplantılarda popüler kılıyor.

PEROTH

Tarih: 6 Ocak – 20 Ocak
Renk: Pembe

Bu şanslı bir runedir, belki piyango kazanma seviyesinde değil, ama her gün şans aslında sizden yana. Evren arkanızda!
Peroth ayrıca hayatınızın her köşesine tutku ve hayal gücün sağlayan cinsel bir enerji getirir. Yaratıcı bir ortamda çalışmak sizin için ilham verici olacaktır.

ALGİZ

Tarih: 20 Ocak – 4 Şubat
Renk: Kahverengi

Algiz, oldukça karmaşık bir enerjiye sahip, engellerin ve sınırların runesidir. Sınırların aşılmasına izin vermeyi seçtiğinizde güçlenirsiniz, ancak ilgisizlik veya dikkatsizliğiniz nedeniyle enerjiniz tükenebilir. İnsanların sizi ezmesine izin vermeyin.

SOWOLİO

Tarih: 4 Şubat – 19 Şubat
Renk: Parlak sarı

Sowolio yol bulmanın runesidir, bu da insanların hayatta sizi takip ettiği anlamına gelir. Bir öğretmen veya akıl hocası olarak sessizce motive etmeyi ve teşvik etmeyi ya da keşfedilmemiş bölgelere doğru yürürken ön planda durmayı seçebilirsiniz. Önden liderlik etmenin sizi arkadan saldırıya açık hale getirebileceğini de unutmayın.

TİWAZ

Tarih: 19 Şubat – 5 Mart
Renk: Menekşe

Tiwaz, dünyayı kurt Fenrir’den korumak için elini feda eden tanrı Tyr ile özdeşleştirilir. Enerjisi kararlı ve çoğunlukla hayranlık uyandırır. Harika bir mucit veya girişimci olabilirsiniz, ancak bitmek bilmeyen toplantılar sizi bezdirebilir. Ayrıca kendiniz gibi olmak yerine başka birinin ne olmanız gerektiği konusundaki görüşüne göre hareket etmekten kaçının.

BERKANAN

Tarih: 5 Mart – 20 Mart
Renk: Toprak kahverengi

İskandinavya’nın donmuş dağlarında, yangından sonra yeniden büyüyen ilk ağaç huş ağacıdır ve Berkanan’ın getirdiği bu yenileyici enerjidir. Zor zamanlarda mağaranıza çekilip beklersiniz; bu, diğerlerinden daha hızlı iyileşeceğiniz ve dünyaya daha büyük bir dinçlikle geri döneceğiniz anlamına gelir.

EHWAZ

Tarih: 20 Mart – 4 Nisan
Renk: Kestane

Ehwaz ‘at’ anlamına gelir ve aynı zamanda arkadaşlığın runesidir. Hızlı olma gücüne sahipsiniz; düşünce, duygu ve beden olarak. O yüzden bunu kullanın. Diğerleri tereddüt ederken, tartışırken ve ertelerken siz hareket ediyorsunuz. Siz işi bitirdiğinizde ve ödüllerin tadını çıkarırken onlar hâlâ kanepede oturuyorlar. Arkadaşlarınızın ve partnerinizin de sizi desteklemesine izin verin.

MANNAZ

Tarih: 4 Nisan – 19 Nisan
Renk: Kan kırmızısı

Mannaz insanlığın runesidir. İnsan ruhunuz, büyünüz etrafınızdaki dünyayı etkileyebilir ve hiçbir engelin sizi durdurmasına asla izin vermeyin. Kendini gösteren bir dahi, yaratıcı bir yaratıcı ya da şifacı olabilirsiniz.

LAGUZ

Tarih: 19 Nisan – 5 Mayıs
Renk: Deniz mavisi

Acıyı ve insanlar arasındaki çatlakları doğal bir şekilde yatıştırırsınız ve sağlık alanındaki meslekler uygun olabilir. İyi kullanıldığında etrafınızda akan sulu, ışıltılı enerji başkalarının sevgisini ve bağlılığını çekecektir.

INGWAZ

Tarih: 5 Mayıs – 20 Mayıs
Renk: Mor

Ingwaz, arketipik kahramanın runesidir ve Hollywood tarzı harika bir başrol olma yeteneği sizde var. Yolunuz macera dolu ve onu evde oturarak bulamazsınız. Başkalarının sizi sorgulamasına neden olan yolu seçmekten korkmayın. Sizi mutlu eden şeyleri yapın, insanlar size hayranlıkla baksın.

OTHALA

Tarih: 20 Mayıs – 5 Haziran
Renk: Arduvaz grisi

Othala ocağın ve evin runesidir ve yaşam yolunuz aile ve toplumla bağlantılıdır. İhtiyacınız olan güvenliği ve uyumu nerede yaratabileceğinize bakın. Evinizi süper konforlu kaleniz yapın, güçlü ve üretken olacaksınız.

DAGAZ

Tarih: 5 Haziran – 20 Haziran
Renk: Turuncu

Değişimin runesi Dagaz, ister yeni bir iş ister tutkulu bir öpücük olsun, hayattan istediğinizi elde etmeniz için size şekil değiştirme yeteneği verir. Belki de özünde yeni bir iş kurmayı arzulayan harika bir girişimcisiniz? Değişim her zaman hoş gelmese de kaçınılmaz olduğunu unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x